עילוי השחמט בן ה-15 מעכו מכוון לאליפות!

"יהלום עם פוטנציאל אדיר"יאיר פארן

יאיר פארן מעכו

יאיר פארן השיג כבר לפני שנתיים תיקו יוקרתי מול שיאן גינס, ב-21 בינואר הוא ינסה לככב באליפות ישראל ואליפות עכו, בעיר מגוריו: "החלום? ליהנות ולהתמקצע במשחק הזה". מאמנו משה קציר: "מההתחלה הוא היה הטוב מכולם"

בעוד פחות מחודש זה קורה: אליפות ישראל בשחמט תגיע החל מה-21 בינואר לעיר עכו ביוזמת האיגוד הישראלי לשחמט, עיריית עכו ומפעל הפייס ותארח שם את מיטב השחקנים הישראלים. רבי אמנים מנוסים, שחקנים שינסו לעשות את הפריצה הגדולה שלהם וגם כמה מהצעירים המוכשרים שיש לשחמט הישראלי להציע.  לצד אליפות ישראל תתקיים גם אליפות עכו הפתוחה בבליץ ב 25.1 במתנ"ס הרצוג 16 עכו (בהרשמה מראש)

אחד מהם הוא יאיר פארן בן ה-15, אלוף עכו בשחמט וכמובן גם תושב העיר. פארן, תלמיד בתיכון אורט דרסקי, נחשב לאחד השחקנים העולים ולפני שנתיים אף סיים בתיקו עם שיאן גינס במשחק לשח סימולטני, הישראלי אליק גרשון.

"הכל התחיל בכיתה ב', כשנכנסו ללמד אצלנו שחמט בבית הספר", נזכר יאיר. "אחרי כמה שנים, משה קציר, שמאמן אותי כיום, פנה למורה ושאל אם יש ילדים מוכשרים. היא הפנתה אותו אלי ומאז אנחנו עובדים יחד, כבר חמש שנים". יאיר מציין כי "בהתחלה זה היה חוג סטנדרטי, אבל בשנים האחרונות השקעתי המון בזה ופיתחתי את עצמי. אני פשוט נהנה ורוצה להתמקצע בענף הזה. כיף לדעת שאליפות ישראל מגיעה לעכו, זה יתרום כמובן להכרה של השחמט בעיר".

לדברי יאיר, מודל החיקוי שלו הוא הנורבגי מגנוס קרלסן, שרק לאחרונה השלים זכייה נוספת באליפות העולם. "הוא שחקן שטוב בכל הסגנונות וקצבי הזמן של המשחק", מסביר יאיר. "כבר 10 שנים בטופ העולמי, הוא הגדול ביותר בהיסטוריה של המשחק".

מאמנו של פארן, משה קציר, המנהל מטעם האיגוד הישראלי לשחמט גם את מועדון מרכז למצוינות שחמט בעכו, מחמיא לטאלנט הצעיר: "יאיר הגיע למועדון שלנו בגיל צעיר מאוד והתקדם בצורה מאוד משמעותית. ההורים מאוד תומכים ולי רק נותר ללטש את היהלום, יש לו פוטנציאל אדיר. הוא כבר בהתחלה היה הכי טוב באזורו ולפחות אצלי במועדון הוא הבייבי של אזור הצפון". יאיר נחשב לאחד הפייבוריטים לניצחון באליפות עכו שתתקיים לצד אליפות ישראל בעכו. האליפות המקומית תתקיים ב 28.1 במתנ"ס היימן.

יש לציין כי במהלך אליפות ישראל, בעכו יקיימו גם תחרות סימולטנית לתושבי העיר וערב שחמט (24.1) חגיגי בהשתתפות ילדי המרכזים בעבר ובהווה. במסגרת אליפות הארץ יגיעו לעכו אמנים בינ"ל ורבי אמנים – והיא מיועדת כמובן לגברים ולנשים כאשר באיגוד הישראלי לשחמט החליטו לאפשר למשפחות החטופים ואזרחים המפונים מביתם להשתתף בתחרות – ללא תשלום. בתחרות יחולקו פרסים בשווי שיא של למעלה מ-100 אלף שקל.

אירוע הפתיחה לאליפות ישראל יתקיים ב-21.1 כאשר האליפות תמשך עד ל-29.1 אז יוכרזו אלופי ישראל בשחמט במסגרת טקס הסיום החגיגי. בתוכנית, לקיים, כאמור, לאורך האליפות הפנינג שחמט במוסדות שונים בעיר עכו ולשלב את הקהילה המקומית בחגיגת שחמט במטרה להנגיש את משחק המלכים לתושבי עכו והסביבה.

חדשות
לירן צ'רחי

אדוני ראש הממשלה

אבו צאלח הדסק הערבי אדוני ראש הממשלה, חברי קבינט המורחב ולאלה שאת החיים של בני משפחתי ועם ישראל הפקדנו ביד שלכם: שר הביטחון רמטכ"לראש אמ"ן

קרא עוד »

כתיבת תגובה